És egyébként elég béna lett, de legalább egy kicsit hasonlít :)
Ilyen eredetileg:

Hát igen, ez egy fura történet.
Szóval úgy kezdődött, hogy ajánlottak valakinek, hogy én tudok/szoktam sütni tortát megrendelésre. Esküvőre kéne most. Már az elején mondták, hogy 5 kicsi, 8 szeletes gyümölcstorta kéne, nem akarnak semmi hiperdízájn menyasszonyi tortát sem, az csak legyen kicsivel díszesebb, mint a többi.
Én meg elkezdtem magamban tervezgetni a tejszínes gyümölcsös tortácskákat. Aztán amikor jött az örömanya megbeszélni a dolgokat, kiderült, hogy neeem, ők csak arra a sima gyümölcstortára gondoltak, a pudingosra, és a főtorta legyen kicsivel púposabb, más díszítéssel. Mondom ŐŐŐŐ, oké.
Szóval így esett, hogy az első menyasszonyi torta, amit készítettem, egy gyümölcstorta lett. (Amihez meg nem találtam égenföldön 18 cm-s formát, szóval készült 5 darab 26 cm-s, de szerintem 8 ember simán megeszi azt is, amekkora hatalmas adag abból egy szelet.)
Végülis viszont nem sima pudingot tettem bele, hanem sárgakrémet, úgy talán kicsit kevésbé tömény, egy ünnepi lakoma után szerintem könnyebben csúszik. Színvilágnak a zöldet adták meg, kivi, szőlő, körte. Így hát az lett.
Hozzávalók:
3 tojásos piskóta
2 dl tejből készült sárgakrém
gyümölcsök
tortazselé
A készítését szerintem fölösleges leírnom, gyümölcstortát mindenki tud csinálni :)
Az egyik piskótát túl vékonyan kentem egy helyen, és kicsit kiszakadt. Nem lett volna gond valószínűleg, de úgy gondoltam, adjuk meg a módját, és hát így legalább magunknak is tudok valamit csinálni. Úgyhogy a múltkori kivis-barackos torta krémjét (0,25 l teszínből) készítettem hozzá. Az én elrendezésem nem tetszett a kisasszonynak, szóval Julcsi kívánságára átrendeztük, póni és szivecskék kerültek a tetejére. Bár a póni kicsit fura lett, de megfelelt a hölgyikének.
A sárgakrém az a krém, ami például a krémes krémje (nem túl sok a 'krém' szó ebben a mondatban?). Nem bonyolult elkészíteni, csak figyelni kell rá.
Hozzávalók:
1 l tej
6 tojás
30 dkg cukor
14 dkg vaníliás pudingpor VAGY 15 dkg liszt + 1 rúd vanília
A pudingport csomómentesre keverjük kevés tejjel és a tojássárgákkal. A többi tejet a cukor 2/3-ával felforraljuk, közben keményre verjük a fehérjéket a maradék cukorral. Az az ideális, ha egyszerre van meg a kettő. Mikor a tej forr, jól felkeverjük, és úgy öntjük bele a pudingot, majd keverjük tovább folyamatosan. Egyet rottyantsunk rajta, aztán (ehhez jó ha van egy segítségünk) folyamatosan beleöntjük a tojáshabba, miközben azt is folyamatosan forgatjuk. Így a forró puding megfőzi a habot is, nagyjából.
Még forrón használjuk fel, mert ha meghúz, már nem igazán kezelhető. Pontosabban csak simán nem.
(A sárgakrémmel töltött süteményeket elvileg 16 óráig lehet eltartani, legalábbis eladni biztosan.)
Egy születésnapra kérték ezt a tortát. A "szabály" a következő volt: tejszínes gyümölcstorta :) Mivel a tetejét is gyümölccsel szerettem volna díszíteni, agyaltam, hogy milyen gyümölcsöket használjak, mert a piros bogyósoknak már nincs szezonja, fagyasztóból felengedve meg már azért nem olyan szép. Viszont még soha nem csináltam másfajta gyümölccsel tejsznes tortát. Mert ott van az őszibarack, ami tök jó, meg puha. Is lehetne, ha még rendesen szezonja lenne annak is. Najó, akkor viszont még mindig van befőtt. Az viszont inább a túrótortát juttatja eszembe.
Aztán rájöttem, hogy létezik kivi. Ami tök jó, mert a savanyúságával ellensúlyozza a barackbefőtt édességét, és szépen lehet vele díszíteni is. Viszont... volt egy kis baj. Ugye én úgy szoktam, hogy a piros bogyósokból, levükkel együtt főzök egy pudingot. De a kivi meg a barack főzve...? Node, sebaj, rájöttem hogy van nekünk jókis hidegen készítős pudingporunk is, így nem fog folyni a krém...
...s így született meg eme tortácska.
Hozzávalók:
7 tojásos piskóta
1 l tejszín
0,05 dkg porcukor
3 db kivi
1 nagy őszibarack konzerv
1 csomag (Gála) hidegen készíthető vaníliás pudingpor
Elkészítem piskótát, megvárom, míg teljesen kihűl, majd 3 felé vágom.
A barackból félreteszek 2-3 szemet, díszíteni, a kiviket meghámozom. Kettőt darabokra vágok, és egy tálba teszem a barackkal. Jól összeturmixolom, majd belekeverem a pudingport. Párperc állás után már szalonképes az állaga :)
A tejszínt felverem, hozzáforgatom a porcukrot, és kiszedem kicsit több, mint az 1/3-át, félreteszem. A maradékból kiszedek egy kártyányit, hozzáforgatom a gyümölcspéphez, majd az egészet beleöntöm a tejszínhabba, és jól, de óvatosan összeforgatom. Még zselatinnal szilárdíthatjuk, ha akarjuk, én nem tettem.
Betöltöm a tortát, majd a felretett tejszínhabbal körbe bevonom. A harmadik kivit karikákra vágom, a félretett barackot szeletekre, és kidíszítem a torta tetejét velük. Eztán habzsákból díszítem a torta oldalát, és legvégül a teteje szélét, körbe.
Nagyon finom ez a krém, azt hiszem ezentúl gyakori vendég lesz ez nálunk:)
20 éves lett a Nagykovácsi Waldorf Óvoda, ahová én is jártam, 3 évet, 1993-tól 1996-ig. Engem ért a megtiszteltetés, hogy az ünnepségre megsüthessem szülinapi tortát.
A koncepció az volt, hogy valami egyszerűbb legyen, mert a naaagy, habos, csipkés torták nem annyira illenek a Waldorf-hangulathoz, és legyen valamennyire idény-jellegű, mert ez álatlábn fontos elv.
Így született meg a mascarponés szőlőtorta, ami ez alapján a recept alapján készült, csak háromszoros mennyiségben.
Súlyra jó nehéz lett, da ha belegondolunk... Van benne 3/4 kiló mascarpone, ugyanennyi tejszín, másfél kiló szőlő, 30 dkg mandula, ugyanennyi cukor, 60 dkg liszt és ugyanennyi vaj, és még valamennyi porcukor is... Az úgy már 4,8 kiló! Nyílván van valamennyi sülési veszteség, de 4,5 kiló biztos, hogy megvolt.
Elfelejtettem feltölteni a kemencézések eredményeit, aik a szüleimnél történtek, még nyáron, meg most hétvégén is. Nem lett minden megörökítve, ami vizont ien, azt mutatom.
Nyári alkalom: 3 kenyér és egy kalács.
Sülnek a kenyerek, és beraktuk a kalácsot is.
Közben a lányok ribizlivel etetik egymást :)
Felvágom a friss kalácsot.
Most hétvége: 3 bagett és kürtőskalács.
Bagett, egészben.
Bagett, felvágva.
Fahéjas kürtőskalács. Volt diós is, csak kép nincs róla.
Kürtőskalács, megbontva (és erősen megfogyatkozva).
Na, régen nem íram ide semmit. Ennek legfőképpen az az oka, hogy nem volt mivel fotózni, ráadásul időm meg energiám sem volt nagyon sütni.
Ez a kávétorta egy ismerős születésnapjára készült, belül olyan, mint az előző kávétorta, csak dupla adag. Meg más a dísztés :)
Ismét egy finn recept, valahogy mostanában ha kalácstésztából készítek valamit, akkor a finn receptet használom, nem a suliban tanult magyart. Hogy miért? Mert ebbe egész tojás kell, magyarul nem vész kárba 2 tojásfehérje per fél kiló liszt. Persze rakhatnám a fagyasztóba is, a többi kb. 18 mellé...
Ja, a képek megint a kamerával készültek, le van merülve szegéyn fényképezőgép...
Szóval eredetileg sima kalácsot terveztem csinálni, aztán meggondoltam magam :) És most úgy írom le a receptet, ahogy a Kotiruoka című szakácskönyvben eredetileg szerepel, tehát deciben, a finnek így mérnek. (Nekem ilyen kiadásúm van.)
Hozzávalók 12 darabhoz:
2,5 dl tej
25 g élesztő
(1/2-)1 tojás
3/4-1 dl cukor
1/2 evőkanál kardamommag
3/4-1 tk só
7,5-8 dl liszt
75 g vaj (zsiradék)
Az elkészítése sem bonyolult. A tejbe keverjük vele a cukrot és a tojást, valamint a kardamomot, majd melegítsük föl az élesztő felfuttatásához, tehát nem legyen forró. Oldjuk fel benne az élesztőt, takarjuk le konyharuhával, és futtassuk fel. Közben mérjük ki a lisztet, keverjük el a sóval. Majd gyúrjuk bele a tejes löttyöt, és így gyúrjuk belőle egy ragyacsos gömböcöt. Ez után gyúrjuk hozzá a felolvasztott, majd visszahűtött, vagy nagyon puha vajat. Dagasszuk simára, kelesszük duplájára, majd jól gyúrjuk át, és még 10 percet pihentessük. Ezután daraboljuk fel. Én 8 dkg-s adagokat vágtam, és így lett pont 12 egyforma darabom.
A kupacokból formázzunk kis zsömléket, majd egymástól tisztes távolságban rakjuk ki őket sütőpapírral fedett tepsire. Konyharuhával letakarva még kelesszük 20-30 percig, majd kenjük le szépen egész tojással. Megszórjuk a cukorral, majd 225 fokon sütjük őket kb. 10 percig.
Tegnap ünnepeltük a Magyar Tolkien Társaság 9. születésnapját, és az a megtiszteltetés ért, hogy én készíthettem el a tortát, ami kívül fondant, amit kész, utálok, és 20.-szor is megfogadom hogy soha többet. Belül pedig gesztenyés vajkrém van csokis piskótába töltve. Mint ez.
A felirat azt jelenti azt hiszem quenyául (tündéül..) hogy boldog születésnapot! :)
Kedvenc sógornőm kívánsága kávés torta volt a 20. szülinapjára, olyan, amin van csésze. Az én fejemben ez így jelent meg, és mint kiderült, ő is pont így képzelte, szóval örültem :)
Az alapja 4 tojásos kávés-kakaós piskóta, a töltelék pedig mascarponés kávés tejszínkrém. A kávébabok marcipánból készültek.
Hozzávalók a krémhez:
6 dl tejszín (aminek egy részét majd különszedjük a díszítéshez)
25 dkg mascarpone
3 ek instant kávé
ízlés szerint porcukor
3 ek hidegen készíthető pudingpor
A cukrot, a kávét és a mascarponét jóól összekeverem, hogy a kávé feloldódjon. Felverem a tejszínt, kiveszem kb. a negyedét és félreteszem a díszítéshez. A mascarponés krémet beleforgatom a habba, beleszitálom a pudingort, elkeverem azt is, és tádáám, ez volt a nagy ördöngősség.
Fanny másik tortája, amit anyósom készített:
Epres tiramisu :) Nyami.
Véget ért a harmadik tizes kurzus is, most jön a nyári szünet a korongozó szakkörön. Gondoltam, megörökítem, amiket eddig készítettem. Ha időrendi sorrendbe állítanám őket, szépen lehetne látni a fejlődést, remélem egyszer majd profibb edények is kikerülnek majd a kezem alól, mert nagyon élvezem gyártani őket :)
A nagy közös képről lemaradtak:
Megint fotóztam a veteményesben :) Most mondjuk nem volt olyan szépen kigazolva, de szerencsére még nem vészes, majd valamelyik nap kigazolom.
Szépen növöget minden, a hagyma már láthatólag tök nagy, eper is érett sok.
Még tavasszal kitaláltam, hogy ilyet is kéne készíteni, és most véghez is vittem a tervet :)
Hozzávalók:
1 naagy tál illatos rózsaszirom
4,5 dl tisztított/forrás/ásvány -víz
A rózsaszirmok felét egy üvegtálba teszem, ráöntöm a vizet, majd gőz fölött egy óráig főzöm. Jól kinyomkodom a rózsaszirmokból a nedvességet, majd mehet a vízbe a második adag, amellyel ugyanígy járunk el. A végén apró lyukú szűrőn tiszta üvegekbe töltjük.
Tegnapelőtt este sültek ezek a péksütik, hogy legyen mit reggelizni (tegnap). Persze a reggelt már a felük se érte meg :)
Ez egy finn péksüti, a neve jelentése "füles", mármint fülre adott pofon :D
Én imádom, Finnországban folyton ezt ettem, meg itthon is szoktam csinálni.
Hozzávalók:
50 dkg liszt
2,5 dl tej
1 tojás + 1 kenni
2,5 dkg élesztő
1 dl cukor
1 ek kardamom
75 dkg vaj + valamennyi kenni
fahéjas cukor szórni
darabos cukor a tetejére
A tészta összeállítását már leírtam itt. Ha ezzel megvagyunk, kinyújtuk fél cm vastagra, megkenjük olvasztott vajjal, megszórjuk a fahéjas cukorral, és feltekejük. Ferdén darabokra vágjuk a rudat úg, hogy mindig a másik irányba dőljön a kés, mint az előzőnél.
A keskeny felüket felfelé fodítva középen benyomjuk a tésztát, majd kelesztjük még 10 percet. Bekapcsoljuk a sütőt 180 fokra. Még egyszer benyomjuk a sütik közepét, lekenjük tojással, és megszórjuk a szórócukorral (rae sokeri).
Hamar, 10-15 perc alatt megsülnek. Egy jó pohár tejjel tálaljuk, az nagyon illik mellé :)
Annyi cseresznyét szedtünk, hogy már kínomban lekvárt főztem abból, amivel már nem tudtam mit csinálni. Pedig eredetileg nem terveztem főzni idén, csak baracklekvárt.. Azóta meg még Panka levendulás-rózsborsos eperlekvárját is kipróbáltam. Ennyit a terveimről :)
A kép borzasztó lett, de nem tudtam jobbat csinálni, mert lemerült a gép.
Kemény két közepes üvegnyi lett.
Hozzávalók:
2 liter (igen, hülye vagyok) magozott cseresznye
10-15 dkg cukor
1 lapos ek őrölt gyömbér
1 lapos ek őrölt fahéj
1 lapos ek őrölt szegfűszeg
1 lapos ek ánizs
fél tasak agar-agar
Mindent jól összefőzünk, én megtrumixoltam kicsit a cserit, hogy azért ne csak darabok alkossák már a lekvárt. Mikor már a fele leve elfőtt, hozzákevertem az agar-agart, főztem még 2 percig, majd kiadagoltam az üvegekbe. A szájukra aztán ment a celofán meg a gumi, rá a nátrium-benzoát, rá a kupak. Fejjel lefelé még álltam 5 percet, majd irányba vették a száraz dunsztot.
Isteni íze van, szerintem ránott camamberthez biztos, hogy ki fogom próbálni.
Ez pedig a villanykörte-mániás 3 éves Bendének készült, és nagyon tetszett neki, mondta is, hogy ha felvágjuk, el fog törni, és hogy ő mindenképpen a foglalatot kéri :)
3 tojásos kakaós piskótalapot sütöttem, ez elég is volt a formához. Kakaós tejszínhabbal van töltve, marcpiánnal burkolva.